Одеський центр первинної професійної підготовки «Академія поліції» (м. Одеса)
Одеський центр первинної професійної підготовки «Академія поліції» (м. Одеса) – це структурний підрозділ Одеського державного університету внутрішніх справ, що забезпечує первинну професійну підготовку поліцейських, яких вперше прийнято на службу до поліції, здійснює професійно-технічне навчання та підвищення кваліфікації за певною професією.
Ураховуючи сучасні потреби і запити суспільства щодо якісної професійної підготовки поліцейських, на хвилі реформування системи внутрішніх справ, відповідно до наказу МВС України від 31 березня 2017 року № 283 при Одеському державному університеті внутрішніх справ на базі навчального центру міліції, історія якого бере свій початок ще з 1967 року, було створено структурний підрозділ – Одеський центр первинної професійної підготовки «Академія поліції» (м. Одеса) Одеського державного університету внутрішніх справ (далі – ОЦППП «Академія поліції»).
Головне завдання ОЦППП «Академія поліції» – забезпечити організацію первинної професійної підготовки згідно з відповідними державними та міжнародними стандартами.
Основна мета ОЦППП «Академія поліції» – навчити, підготувати, виховати поліцейського нової генерації як людину та особистість, яка реалізує у своїй діяльності три головні принципи: чесність, професіоналізм, самовідданість, діє згідно із Законом, керуючись здоровим глуздом і реалізуючи завдання Національної поліції України. В ОЦППП «Академія поліції» готують нове покоління поліцейських, ураховуючи основні концепції Стратегії Міністерства внутрішніх справ України.
ОЦППП «Академія поліції» здійснює освітню діяльність з дотриманням вимог чинних нормативно-правових актів на рівні Державного стандарту професійної (професійно-технічної) освіти (СП(ПТ)О 5162.0.84.24-2018), та проводить підготовку поліцейських за шістьма спеціалізаціями:
Спеціалізація «Органи досудового розслідування», кваліфікація «Слідчий». Навчальні предмети: «Процесуальний порядок здійснення досудового розслідування», «Кваліфікація злочинів, підслідних Національній поліції України», «Робота слідчого з ЄРДР», «Складання процесуальних документів у роботі слідчого» тощо.
Спеціалізація «Поліція особливого призначення», кваліфікація «Поліцейський підрозділів поліції особливого призначення». Навчальні предмети: «Забезпечення публічної (громадської) безпеки та порядку під час масових заходів та футбольних матчів», «Дії працівників поліції особливого призначення при забезпеченні безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, та захисті працівників суду і правоохоронних органів», «Висотно-штурмова підготовка».
Спеціалізація «Патрульна поліція», кваліфікація «Патрульний поліцейський (поліцейський сектору реагування патрульної поліції)». Навчальні предмети: «Удосконалення навичок керування автомобілем», «Правові підстави затримання», «Оформлення дорожньо-транспортної пригоди» тощо.
Спеціалізація «Патрульна поліція», кваліфікація «Поліцейський підрозділів превентивної діяльності». Навчальні предмети: «Робота поліцейського, орієнтована на потреби громади», «Методика розслідування окремих кримінальних правопорушень», «Превентивна робота з підобліковими особами».
Спеціалізація «Кримінальна поліція», кваліфікація «Оперуповноважений». Навчальні предмети: «Розшукова робота в оперативних підрозділах кримінальної поліції», «Основи кримінального аналізу», «Основи судової медицини», «Основи судової психіатрії» тощо.
Спеціалізація «Спеціальна поліція», кваліфікація «Поліцейський підрозділів забезпечення». Навчальні предмети: «Загальні засади кваліфікації злочинів», «Організація діяльності ізоляторів тимчасового тримання», «Основні принципи логістики в діяльності підрозділів поліції», «Основи кадрової роботи в підрозділах поліції» тощо.
Навчально-матеріальна база ОЦППП «Академія поліції» займає територію загальною площею близько 4 гектарів, на якій розташовані 3 навчальні корпуси, у яких розміщено близько 30 спеціально обладнаних відповідно до спеціалізацій аудиторій, кожна з яких містить мультимедійний проєктор та екран, 2 класи, обладнані сучасною комп’ютерною технікою, яка у свою чергу ефективно використовується для проведення практичних занять та складання екзаменів. Також для проведення занять з фізичної підготовки і тактики самозахисту використовуються 2 спортивні зали, загальною площею 1200 м2, спортивний майданчик, два 25-метрових стрілецьких тири для стрільби з пістолету (один з яких мультимедійний), створено лазерний тир та 100-метровий критий тир для стрільби з автоматичної зброї. Також у навчальному процесі активно використовується смуга перешкод, спортивне містечко площею 120 м2 та критий полігон для проведення тактичних занять.
Для відпрацювання практичних навичок професійної діяльності в ОЦППП «Академія поліції» створено навчальні майданчики: «Покинута будівля», «Житлове приміщення», «Контрольно-пропускний пункт», «Кабінет слідчого», «Залізнична станція», «Транспортний засіб».
В ОЦППП «Академії поліції» закладено низку традицій, а саме: система відзнак для командирів груп, проведення щоденного ранкового огляду та підняття державного прапору з виконанням Державного Гімну України особовим складом.
ОЦППП «Академія поліції» з метою покращення навчального процесу тісно співпрацює з чисельними міжнародними європейськими організаціями та організаціями Сполучених Штатів Америки, зокрема з представниками Регіонального офісу в Україні програми ICITAP Департаменту юстиції США, з представниками Комітету Європейської ради з цивільних аспектів урегулювання кризових ситуацій (CIVCOM) Консультативної місії Європейського Союзу, а також Європейською службою зовнішньої діяльності та КМЄС.
З метою пошуку нових форм організації освітньої діяльності та впровадження сучасного досвіду ОЦППП «Академії поліції» тісно співпрацює з Університетом бізнесу в Домброві Гурнічій (WSB University) (Республіка Польща) на чолі з кандидатом наук генералом Анджеєм Шимчиком та Збігневом Калужою.