Кафедра адміністративно – правових дисциплін
Про кафедру

Кафедра адміністративно – правових дисциплін

 

Одним з важливих завдань держави є забезпечення органів державної влади та місцевого самоврядування кваліфікованими працівниками з правничою освітою. Реалізація завдання належного урядування в системі публічного управління держави потребує концентрації уваги майбутніх правників на вивченні навчальних дисциплін адміністративно-правового спрямування.

 

Для  підготовки кваліфікованих правників першого, другого та третього рівнів вищої освіти  в Інституті права та безпеки Одеського державного університету внутрішніх справ наказом МВС № 400 від 07 червня 2024 року була утворена кафедра «Адміністративно-правових дисциплін». 

 

Нова кафедра виникла не на порожньому місці, а на науково-педагогічних традиціях попередніх кафедр адміністративно-правової спрямованості Одеського державного університету внутрішніх справ. 

 

У витоків новоствореної кафедри були здобутки науково-педагогічних колективів: циклу адміністративного права та адміністративної діяльності органів внутрішніх справ Одеської середньої спеціальної школи міліції (1922-1994 р.р.); кафедри адміністративного права та адміністративної діяльності ОВС (ОІВС, ОЮІ ХНУВС, ОДУВС 1994-2013 р.р.); кафедри адміністративного права та адміністративного процесу ОДУВС (2013-2024 р.р.). 

 

На протязі тривалого часу кафедральні традиції формували такі відомі вчені: академік Академії правових наук України, професор С.В. Ківалов, доктори юридичних наук, професори: Додін Є.В., Баймуратов М.О., Берлач А.І., Волощук А.М, Грохольський В.Л., Калаянов Д.П., Катеренчук І.П., Користін О.Є., Ярмакі Х.П.

 

Сьогодні кафедра також має потужний науково-педагогичний потенціал у її складі працюють п’ять докторів наук, серед яких Заслужений юрист України, д.ю.н., професор Ярмакі Х.П., стипендіант Кабінету Міністрів України за видатні заслуги у сфері вищої освіти, д.ю.н., Калаянов Д.П., народний депутат Миколаївської обласної ради д.ю.н., доцент  Підпала І.В., чотири кандидати юридичних наук та два доктори філософії. Загалом, з дванадцяти науково-педагогічних працівників  кафедри одинадцять мають наукові ступені.

 

Всі науково-педагогічні працівники мають практичний досвід роботи в державних органах правоохоронної спрямованості, органах місцевого самоврядування, навчальних та наукових установах України. 

 

Позитивною складовою колективу кафедри є та обставина, що вісім працівників з сьогоднішнього його складу пройшли науково-педагогічне становлення саме в її межах. 

 

Кафедра адміністративно-правових дисциплін Інституту права та безпеки Одеського державного університету внутрішніх справ є однією з провідних кафедр інституту та університету. За своїм профілем вона є випускною кафедрою - готує правників за спеціальностями «право», «правоохоронна діяльність» з освітнього рівня «бакалавр», «магістр», «доктор філософії».

 

Основні завдання кафедри адміністративно-правових дисциплін:

 

  • Кафедрою постійно проводиться робота по узагальненню передового досвіду роботи працівників інституцій публічної влади, правоохоронних та судових органів з подальшим використання його в освітньому процесі;

 

  • Систематично проводяться бінарні заняття  за участю працівників органів публічної влади, керівників органів та підрозділів Головного управління Національної поліції України в Одеській області, обласної прокуратури, місцевих судових органів, у тому числі, із залученням випускників інституту  та факультетів університету минулих років;

 

  • Кафедра постійно підтримує зв'язок з практичними органами під час надання допомоги практичним працівникам з вивчення нових нормативних актів та обговорення на спільних «круглих столах актуальних питань їх правозастосування», з окремих питань організації проходження практики студентами, пошуку ефективних механізмів залучення практичних працівників до наукової роботи;

 

  • Організація та здійсненні на належному науковому і методичному рівнях освітнього процесу із адміністративно-правових навчальних дисциплін з метою підготовки висококваліфікованих фахівців.

 

Практично усі науково-педагогічні працівники кафедри виконують обов’язки кураторів. Щотижня з керівництвом структурних підрозділів вишу приймають участь у підведенні підсумків стану навчання здобувачів вищої освіти, розглядають питання дотримання дисципліни під час навчального процесу та у побуті, скеровують самостійну роботу курсантів і студентів. Складові кураторської діяльності охоплюють культурно-виховний, патріотично-виховний, просвітницький та благодійницький напрями роботи. 

 

Викладачі-куратори особливу увагу приділяють духовно-культурному збагаченню особистості студентів та курсантів – шляхом відвідуювання музеїв, театрів, проводення додаткових занятть, виховних заходів, присвячених найважливішим датам в історії українського народу. 

 

Кафедрою організована робота наукового гуртка курсантів, студентів та слухачів магістратури «Фортеця права» «Arce Legis».       Керівником гуртка є старший викладач кафедри, доктор філософії в галузі “Право” Боксгорн Анастасія Вікторівна.  

 

Метою діяльності наукового гуртка «Фортеця права» «Arce Legis» є забезпечення якісної підготовки фахівців вищої кваліфікації, формування в них первинних систематизованих навичок науково-дослідної роботи та вмінь застосовувати у практичній діяльності досягнення науки і науково-технічного прогресу, зокрема дослідження питань, пов'язаних з інструментами захисту прав, свобод та інтересів приватних осіб у сфері публічного адміністрування, використання урядового врядування в публічному адміністрування, притягненням осіб до юридичної відповідальності тощо.    Члени наукового гуртка курсантів, студентів та слухачів магістратури «Фортеця права» «Arce Legis» щомісячно проводять засідання гуртка з обговоренням наукових доповідей різної спрямованості, готують тези для участі у наукових конференціях, круглих столах   Профорієнтаційна робота   Науково-педагогічні працівники кафедри, а також члени наукового гуртка курсантів, студентів та слухачів магістратури «Фортеця права» «Arce Legis» відвідують учнів випускних класів закладів загальної середньої освіти. Під час зустрічей зазначаються актуальні умови вступу до вищого навчального закладу, доступні спеціальності, особливості організації освітнього процесу тощо. Також науково-педагогічними працівниками проводяться лекційні заняття на теми, які є цікавими для майбутніх випускників шкіл, зокрема питання безпечного освітнього середовища у школі, протидії домашньому насильству, протидії булінгу.