Безбар’єрні автошколи МВС отримали адаптовані автомобілі від ПРООН та Уряду Японії

21 травня МВС за підтримки ПРООН та фінансування Уряду Японії передало чотири переобладнані автомобілі безбар’єрним автошколам, що функціонують при Харківському національному університеті внутрішніх справ, Одеському державному університеті внутрішніх справ, Львівському державному університеті внутрішніх справ та Донецькому державному університеті внутрішніх справ.
Офіційна церемонія передачі транспорту відбулася в межах Національного тижня безбар’єрності, який проходить з 19 по 25 травня в рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативи першої леді України Олени Зеленської. У заході взяли участь заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко, Надзвичайний та Повноважний Посол Японії в Україні Масаші Накагоме, заступник Постійного представника ПРООН в Україні Христофорос Політіс, проректори чотирьох вишів МВС, інструктори та слухачі безбар’єрних автошкіл, представники українських та іноземних ЗМІ.
Офіційну церемонію передачі адаптованого автотранспорту відкрила заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко. Під час своєї промови вона подякувала Уряду і народу Японії та ПРООН за системну і тривалу співпрацю з МВС та надану технічну допомогу:
«У співпраці з міжнародними партнерами Міністерство внутрішніх справ України реалізовує свій флагманський проєкт «Безбар’єрні автошколи». Наразі вже майже 500 українців зареєструвалося на навчання, з них близько 200 осіб – це захисники та захисниці України. Безбар'єрні автошколи — яскравий приклад того, як національні інституції можуть забезпечувати реальні зміни. Завдяки комплексній підтримці ПРООН та Уряду Японії ми розширюємо доступ до послуг, які надають людям більше можливостей і посилюють наші громади».

Катерина Павліченко зауважила, що окрім закупівлі транспортних засобів, ПРООН за фінансування Уряду Японії також підтримала комплексний ребрендинг ініціативи безбар’єрних автошкіл і проводить загальнонаціональну комунікаційну кампанію для підвищення обізнаності та сприяння ширшому доступу до навчання водінню осіб з інвалідністю. Також партнерами було придбано та передано 14 планшетів для забезпечення ефективної комунікації з людьми з порушеннями слуху.







Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Масаші Накаґоме висловив подяку МВС та ПРООН за співпрацю та запевнив у подальшій підтримці.
«Сьогодні ми робимо важливий крок до створення більш інклюзивного суспільства для всіх українців, зокрема для людей з інвалідністю. Передача чотирьох повністю адаптованих автомобілів, обладнаних сучасними технологіями доступності, а також 14 планшетів для автошкіл по всій країні відкриває нові можливості для людей з порушеннями мобільності та слуху. У процесі побудови більш інклюзивних суспільств наші дві країни можуть вчитися одна в одної, переймаючи досвід і найкращі практики. Японія й надалі підтримуватиме Україну на шляху до інклюзивного та стійкого майбутнього», — зазначив Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Масаші Накаґоме.

Передані автомобілі Toyota Corolla 2024 року випуску, укомплектовані спеціальним обладнанням для людей з інвалідністю:
- системою ручного керування, які дозволяють керувати гальмом і акселератором як лівою, так і правою рукою;
- багатофункціональними пристроями рульового керування для керування світловими сигналами, сигналами, звуковим сигналом і склоочисниками;
- додатковою педаллю акселератора з лівого боку (для швидкого встановлення та зняття без інструментів);
- знімною триточковою ручкою для надійного захоплення рульового колеса.







У цих адаптованих транспортних засобах передбачено обладнання для інструктора:
- другий комплект важільних педалей гальма та акселератора з вбудованим датчиком звуку для інструктора;
- додаткове дзеркало заднього виду;
- захисні килимки для запобігання подряпинам і пошкодженням порогів і дверних отворів.

«Ця ініціатива втілює наше спільне бачення більш інклюзивної України», — зазначив Христофорос Політіс, заступник Постійного представника ПРООН в Україні. — «Йдеться не лише про автомобілі — йдеться про автономію, участь і гідність. Коли ми робимо системи доступними, ми відкриваємо нові можливості. ПРООН віддана принципу інклюзивності на всіх етапах відновлення — від інфраструктури до надання послуг».
Під час презентації автомобілів та спілкування із журналістами заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко розповіла про особливості переобладнання переданих транспортних засобів з урахуванням потреб слухачів безбар’єрних автошкіл. Вона зауважила, що під час практичного навчання на адаптованих автомобілях учні вже будуть розуміти, яке саме оснащення потребуватиме їхнє власне авто.

34-річний підприємець Дмитро Краслянський – ветеран російсько-української війни, він отримав важке поранення на Донеччині у 2014 році. Наразі він - слухач безбар’єрної автошколи, яка функціонує на базі Національної академії внутрішніх справ України. Дмитро після тривалого лікування та реабілітації організував свій власний бізнес у Борисполі і задоволений, що тепер самостійно зможе водити сімейне авто:
«У мене кав’ярня-барбекю в Борисполі, я сам веду всі справи мого бізнесу. Самостійне керування автомобілем значно розширює мої можливості та економить час моїй дружині. Завдяки навчанню в автошколі я також знаю, як переобладнати свою машину. А передані міжнародними партнерами машини – дуже зручні і легкі в керуванні», - розповів Дмитро після того, як покерував новою інклюзивною автівкою.

Інструктор Віктор Дзядзя працює в безбар’єрній автошколі в Кам’янець-Подільському, що функціонує на базі Харківського Національного університету внутрішніх справ. За два роки роботи в цьому закладі Віктор навчив керувати автомобілем майже 200 випускників, більше 50 з них – це особи з інвалідністю.
«Мої учні, які мають інвалідність, були дуже вмотивованими навчитися керувати автомобілем. Всі вони - дуже старанні і уважні як до теорії, так і до практики. Було приємно з ними працювати і просто по-людські спілкуватися. Один із моїх випускників навіть став професійним водієм і зараз працює в службі таксі», - розповів Віктор Дзядзя.

Раніше заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко повідомила, що в Україні функціонують 7 безбар’єрних автошкіл на базі вищих навчальних закладів МВС. Вони, зокрема, працюють в Київській (м. Київ), Львівській (м. Львів), Дніпропетровській (м. Дніпро), Одеській (м. Одеса), Кіровоградській (м. Кропивницький) та Хмельницькій областях (м. Кам’янець-Подільський). Курс навчання триває до трьох місяців і складається з двох частин: теорії (64 години) та практики (на авто з ручною коробкою передач - 40 годин, з автоматичною коробкою передач – 38 годин).
Як відомо, з 19 по 25 травня 2025 року в Україні проходять заходи в межах Національного тижня безбар’єрності в рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативи першої леді України Олени Зеленської. Дізнатися більше про безбар’єрність можна в «Довіднику безбарєрності».
Департамент комунікації МВС