• Українська
  • English
×

ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ З МИНУЛОГО. ЯКИМ ВІН БУВ НА ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

23З плином часу змінюються соціально-економічні формації, змінюється ідеологія та світогляд. Змінюється і поліція, яка завжди стояла і стоїть на сторожі закону та захисті прав громадян.

Якою вона була, поліція Одеси на початку ХХ століття? Поринемо у минуле, щоб дізнатися про поліцію Одещини того часу. Відкриємо завісу історії, щоб зрозуміти і порівняти. Знаючи історію, можна планувати майбутнє. Адже, саме в Одеському державному університеті внутрішніх справ формується майбутнє поліції України.

На початку ХХ століття кількість особового складу поліції Одеси складалася з розрахунку – один правоохоронець на одну тисячу мешканців міста.

До 1917 року Одеська міська поліція структурно поділялася на зовнішню частину (служба превенції), сискну частину (карний розшук) та канцелярію з адресним столом. Керівником міської поліції – поліцмейстером – міг стати виключно офіцер не нижче полковника або цивільна особа в чині колежського радника. У поліцмейстера було три помічника, кожен з яких відповідав за функціонування окремого підрозділу.

45Сискну поліцію Одеси міг очолити офіцер не нижче капітана (ротмістра) або цивільна особа в чині колежського асесора (що відповідало званню майора). У свою чергу, канцелярію міг очолювати штабс-капітан або цивільна особа у чині титулярного радника (що відповідало званню капітана), а зовнішню частину – колезький секретар або поручик (старший лейтенант).

Зовнішня поліція відповідала за підтримання громадського порядку та запобігання дрібних правопорушень. До її структури в Одесі входило вісім дільниць.

Бульварна дільниця була розташована в буд. 44 по вул. Преображенська (саме там знаходилася і міська Управа поліції).

Олександрівська дільниця була розташована по вул. Пантелеймонівська, 21.

Херсонська дільниця – по вул. Херсонська, 4.

Дільниця Петропавлівська – по вул. Градоначальницька, 33.

Михайлівська дільниця – по вул. Михайлівська, 34.

Пересипська дільниця – по вул. Московській, 31.

Дальницька – по вул. Дальницькій, 31.

Портова дільниця – на вул. Польській, 10.

67Ці дільниці очолювали пристави в чинах не нижче колезького секретаря або поручика. Самі дільниці поділялися на 5 – 7 «околотків», які очолювали поліцейські в чині околоточних наглядачів. Керівники околотків мали за підлеглих від 5 до 10 поліцейських-городових. Таким чином, на початку ХХ століття чисельність зовнішньої поліції в Одесі дорівнювала 300-350 городових.

Сискна частина займалася розкриттям тяжких та особливо тяжких злочинів, розшуком та затриманням вбивць, грабіжників, розбійників, професійних крадіїв, шахраїв та аферистів. Примітно, що особовий склад сискної частини Одеси налічував від 20 до 30 співробітників. Підрозділ поділявся на декілька відділів:

– Відділ особистого затримання. Його можна назвати аналогом сьогоднішнього КОРДу. До його складу входило 10 осіб, спеціально навчених заходам фізичного впливу та стрільби з вогнепальної зброї.

– Відділ сиску. Працівники цього відділу займалися негласною, агентурною роботою, впроваджувалися у злочинне середовище.

– Служба спостереження, працівники якої займалися негласним спостереженням за особами, використовуючи засоби маскування та гриму.

– Довідкове реєстраційне бюро відповідало за реєстрацію та облік злочинного елементу. В цьому бюро функціонували антропометричний, фотографічний та дактилоскопічний кабінети. Крім цього, існувала Наглядова частина бюро, працівники якої здійснювали нагляд (у тому числі негласний) за підозрілими особами та адресами. При цьому бюро було організовано учбовий музей, в якому накопичувалися колекції зброї, вилучених знарядь вчинення злочинів, підроблених документів тощо.

– Летючі загони, працівники яких здійснювали особистий пошук на вокзалах, в театрах, ринках та місцях можливого скупчення злочинного елементу.

– Ломбардні загони, які займалися розшуком викрадених речей.

89У свою чергу, канцелярія поліції займалася оформленням паспортів та довідок про відсутність судимості. Слідчий ізолятор (Тюремний замок) було розташовано саме там, де і сьогодні – на Люстдорфській дорозі.

На службу в поліцію приймалися особи, які мали певні здібності до сиску та які відслужили в армії. Часто до поліції приймалися випускники цивільних університетів. В поліції того часу працювало багато колишніх військових. При цьому, офіцеру дозволялося вступити на службу в поліції тільки після десяти років служби в армії. Тому поліцейські Одеси – від городових до околоточних наглядачів – були, як правило, у віці від 25 до 50 років.

До кандидата на службу в поліцію Одеси висувалися певні вимоги. Заборонялося приймати на службу в поліцію осіб, які були раніше засуджені, осіб, які мали грошові борги, а також таких, яких звільнили за негативними мотивами з армії чи інших державних установ. Крім цього, відмовляли у прийнятті на службу в поліції Одеси особам, які, проходячи службу в армії, мали дисциплінарні стягнення.

1011Крім позитивних характеристик, кандидат на службу в поліцію Одеси повинен був мати відмінний стан здоров’я, вміти писати і читати, володіти прийомами рукопашного бою та впевнено поводитись з вогнепальною зброєю.

Стати офіцером поліції у той час можна було і без військового стажу. Але було потрібно успішно завершити навчання у цивільному університеті та скласти екзамен на перший класний чин табелю о рангах.

Взагалі, до 1908 року свій досвід Одеські сищики напрацьовували лише на практиці, адже ніяких закладів освіти для поліцейських не існувало. Лише у 1908 році у Вільно (сьогодні Вільнюс) була створена перша Школа поліцейської варти. До Школи приймалися особи, які успішно склали вступні випробування – диктант, читання та переказ, елементарна арифметика. «Курсанти» того часу, як і тепер, займалися відповідно до суворого розкладу:

  • 00 год. – підйом, ранкова зарядка, прибирання приміщень, розподіл нарядів на чергування (у тому числі у підрозділи поліції);
  • 00 – 12.00 год. – навчальні заняття;
  • 00 – 14.00 год. – обід та відпочинок;
  • 00 – 17.00 год. – заняття з гімнастики, фехтування, поводження з вогнепальною зброєю;
  • 00 год. – відвідування театрів.

1213Щодня, відповідно до графіку, «курсанти» під керівництвом околоточних наглядачів чергували в сискному відділенні, де знайомилися на практиці з методами розшукової роботи та особливостями ведення службової документації. Після завершення навчання випускники поверталися до місць подальшого несення служби.

Історія поліції Одеси багата на цікаві факти.

Одеса тих часів стала першим містом, де був створений спеціальний підрозділ для боротьби з професійними злочинцями. Сискна частина поліції Одеси до 1917 року вважалася найкращою в державі.

Саме в Одесі вперше стали використовувати антропометричні, а згодом і дактилоскопічні методи та судово-медичну експертизу.

Саме в Одесі вперше було створено кінологічну службу.

Картотекою злочинців, яка існувала в сискній частині Одеси, користувалися навіть поліцейські країн Європи.

 

За матеріалами з відкритих джерел.

Укладач – Сергій АЛБУЛ