Підписано МЕМОРАНДУМ про співробітництво між FIIAPP (Проект «ДІЯ-ЄС») і Одеським державним університетом внутрішніх справ

img_0488img_0596Сьогодні, 20 червня, в Одеському державному університеті внутрішніх справ завершила роботу Міжнародна конференція з альтернатив ув’язненню для людей, які вживають наркотики, та усунення кримінальних санкцій за вживання наркотиків, яка тривала протягом трьох днів.

У заході взяли участь:

– Сергій ШУМ, Директор Центру психічного здоров’я і моніторингу наркотиків та алкоголю Міністерства охорони здоров’я України;

– Проект «ДІЯ-ЄС» (Заходи Європейського Союзу щодо боротьби із незаконним обігом наркотиків та організованою злочинністю): Хосе Мануель КОЛОДРАС, Регіональний координатор в Україні;

img_0547img_0492– Програма ЄС CADAP (Програма запобігання розповсюдженню наркотиків у Центральній Азії): Ернест Робелло, керівник проекту CADAP;

– FIIAPP (Міжнародний та іберо-американський фонд державного управління та політики): Марія Гастон, менеджерка Проекту “ДІЯ-ЄС”;

– UNODC (Управління ООН з наркотиків і злочинності): Жаннат Космухамедова, керівник Регіонального офісу програми для країн Східної Європи;

– Павло Скала, заступник директора з питань політики та партнерства Альянсу громадського здоров’я,

img_0462img_0541а також фахівці з Іспанії, Киргизстану, Казахстану, Грузії, Таджикистану, Норвегії, Туркменістану, Молдови, Узбекистану, Білорусі та України.

Обговорюючи проблематику конференції, директор Центру психічного здоров’я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ України Сергій Шум зазначив: «Станом на сьогодні особа, що вживає наркотики і психотропи, є злочинцем. Ми хочемо це змінити. Люди, які мають психічно-поведінкові розлади внаслідок вживання психотропних речовин – це люди, які мають певні проблеми зі здоров’ям, а не із законом. Наша каральна система, яка працює сьогодні, пацієнта перетворила в злочинця».

У свою чергу, заступник директора з питань політики та партнерства Альянсу громадського здоров’я Павло Скала відмітив, що в Україні щороку 10 тис. людей отримують обвинувальний вирок за злочини, пов’язані з наркотиками, 85% цих людей отримують обвинувальний вирок за звичайне зберігання наркотиків і законодавство, яке пов’язане з притягненням до кримінальної відповідальності за зберігання наркотиків в Україні, є одним з найбільш жорстоких і репресивних.

img_0585img_0452При цьому, регіональний координатор проекту «ДІЯ-ЄС» в Україні Хосе Мануель Колодрас щодо альтернативи кримінальній відповідальності, коли мова йде про канабіс, кокаїн або інші важкі наркотики, наголосив: «Є багато альтернатив ув’язненню. Ми завжди говоримо про невеликі порушення щодо тих, хто вживає наркотики. Багато країн розглядають саме вживання. Ці люди – залежні. Замість того, щоб садити їх за грати, що навряд чи є ефективним методом, у нас є більш діючі підходи. Наприклад, реабілітаційні програми. Вони є альтернативою в’язниці. Ця проблема потребує соціально-гуманітарної відповіді».

Конференція видалася надзвичайно насиченою та цікавою. Міжнародні експерти звернули увагу на те, що у кожній країні є свої особливості, враховуючи законодавчі відмінності та організацію в роботі у боротьбі з наркоманією.

img_0661img_0668Слід зазначити, що на звершення цього заходу ректор ОДУВС Іван Катеринчук, регіональний координатор Проекту «ДІЯ-ЄС» в Україні Хосе Мануель КОЛОДРАС та менеджер Проекту «ДІЯ-ЄС» Марія Гастон підписали МЕМОРАНДУМ між FIIAPP (Проект «ДІЯ-ЄС») і Одеським державним університетом внутрішніх справ про співробітництво у сфері освітньої діяльності щодо підготовки висококваліфікованих кадрів у галузі досудового розслідування, а також криміналістики, зокрема у сферах кримінальної розвідки й протидії наркозлочинності, організованої злочинності та в інших спільних напрямках.

Підбиваючи підсумки конференції можна зазначити, що немає кращих чи гірших практик. У кожної країни є свій досвід. А такий захід – це платформа обміну професійними думками та досвідом впровадження різних практик.

img_0480img_0485img_0450img_0616img_0525 img_0520