• Українська
  • English
×

ТАБІРНИЙ ЗБІР – ПЕРША СХОДИНКА У ПРОФЕСІЙНОМУ СТАНОВЛЕННІ ПРАВООХОРОНЦЯ

Крилатий вислів О. Суворова «Важко у навчанні – легко в бою» чи не найкраще відповідає девізу табірного збору, програму якого відповідно до відомчих вимог МВС України з 15 по 31 серпня 2018 року старанно засвоювали курсанти 1-го курсу нового набору Херсонського факультету Одеського державного університету внутрішніх справ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAПротягом двох тижнів 50 вчорашніх вступників із південного регіону України, які витримали серйозні вступні випробування зовнішнього незалежного тестування, оцінювання рівня фізичної підготовки та співбесіди, склали свій перший професійний іспит з адаптації до серйозних вимог фахового навчання та проходження служби в закладі вищої освіти Міністерства внутрішніх справ України.

Основна мета та завдання цього етапу професійної підготовки, які ставились керівництвом університету та факультету та були успішно реалізовані науково-педагогічним й адміністративно-командним складом вишу, полягали в ознайомленні першокурсників з більш ніж 45-річною історією та традиціями Херсонського факультету та Одеського державного університету внутрішніх справ, адаптації курсантської молоді до нових умов майже армійського проживання, серйозного ставлення до фахового навчання, організації активного відпочинку та реалізації різноманітних можливостей у підвищенні свого освітньо-культурного рівня у стінах обраного відомчого закладу; в копіткій виховній роботі офіцерів-керівників курсу  по згуртуванню курсантського колективу; у формуванні в кожного юнака та дівчини усвідомленої необхідності виконувати статутні вимоги, дотримуватись службової дисципліни та організації своєї життєдіяльності в нових умовах курсантського середовища.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAНавчальні заняття сприяли подальшому розвитку морально-вольових якостей особистості майбутнього правоохоронця, які необхідні курсантам для навчання у ЗВО та подальшої служби в Національній поліції України. Першокурсники ближче познайомилися з різними аспектами обраної професії, основними нормативними документами, які регламентують діяльність поліції в сучасних умовах; набули навичок несення служби у добовому наряді; засвоїли початкові знання й навички з тактичної, вогневої та спеціальної фізичної підготовки.

Як зазвичай, початку табірного збору на факультеті передувала серйозна підготовча організаційно-методична робота: розроблено комплексний план його проведення, підібрано та погоджено заходи спортивно- та культурно-масової роботи, здійснювалась підготовка аудиторій та житлово-побутових приміщень для поселення першокурсників. Викладачами кафедр підготовлено методичні розробки із відповідних навчальних дисциплін. Все це у комплексі сприяло чіткій організації та ефективному проведенню професійної адаптації вчорашніх випускників загальноосвітньої школи.

На практичних заняттях першокурсники старанно вивчали основи загальноправової, вогневої, тактичної, загальної та спеціальної фізичної підготовки, засвоювали заходи безпеки та медико-санітарні знання з надання долікарської допомоги, отримали поради й рекомендації досвідчених викладачів щодо використання набутих знань під час подальшого навчання та проходження служби. Це сприяло формуванню в курсантів в умовах підвищених фізичних і психологічних навантажень навичок застосування прийомів та дій в екстремальних ситуаціях, вихованню психологічної стійкості, фізичному загартуванню та удосконаленню їх професійно-важливих якостей (витривалості, сили, спритності). Набутий досвід надання домедичної допомоги в разі нещасних випадків, під час отримання травм у надзвичайних ситуаціях мав у першу чергу професійне спрямування.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAПринцип змагальності був одним з провідних педагогічних принципів у реалізації системи спортивно-масових заходів, які проводились мало не щодня працівниками кафедри спеціальної фізичної та вогневої підготовки на чолі з її завідувачем кандидатом педагогічних наук, доцентом Тарасом Вайдою. Різноманітні першості та змагання з багатьох професійно-прикладних та інших видів спорту надали можливість першокурсникам перевірити свої потенційні можливості щодо дій у складних умовах напруженої боротьби, оцінити ділові якості товаришів у навчальному взводі, формувати на цій основі людські та статутні взаємовідносини між однокурсниками.

Варто зазначити, що спортивно-масові заходи відбувалися в атмосфері здорової конкуренції, емоційного піднесення, взаємопереживання та взаємопідтримки новобранців. Обов’язковою умовою при цьому були суворий медичний огляд спортсменів у медичній частині, інструктажі щодо заходів безпеки відповідальних за проведення змагань, а також постійне медичне супроводження першостей табірного збору.

План-графік спортивних заходів під час табірного збору був досить насиченим: це обов’язкова щоденна ранкова фізична зарядка після підйому, різноманітні змагання та першості – армреслінг, перетягування канату, легкоатлетична естафета 4х250 м, гімнастичні вправи (підтягування на перекладині та згинання/розгинання рук з упору лежачи), першості з ігрових видів: волейболу, настільного тенісу, футзалу, легкої атлетики (біг на 100, 500 та 1000 м) тощо. Варто зазначити, що ці змагання, які проводились з нагоди Дня Державного прапора та 27-річчя Незалежності України, формували не тільки фізичні, а й військово-патріотичні якості майбутніх правоохоронців.

Переможці особистих та командних першостей (більше 50 % особового складу) заохочені керівництвом Херсонського факультету університету грамотами. Серед найбільш активних першокурсників були: курсанти 101 взводу − Надія Гордаш, Анастасія Яблоновська, Нікіта Годунко, Максим Сидоров; курсанти 102 взводу − Данило Мерзлікін, Іван Романенко, Юрій Легкий, Олександр Гонтовий. Наприклад, особистим досягненням Івана Романенка в підтягуванні на перекладині є виконання вправи 22 разів; кращими в бігу на 100 м з результатом 13,6 сек став Юрій Легкий, а в бігу на 1000 м ‒ Нікіта Годунко, який подолав дистанцію за 3,22 хв та інші.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAА найспортивнішим за результатами комплексної спартакіади табірного збору-2018 став 101 навчальний взвод, та й усі курсанти для себе зробили висновок: правоохоронець повинен бути не тільки людиною інтелектуальною, а й сильною та вольовою для ефективного захисту правопорядку.

Під час табірного збору спортивні заходи гармонійно поєднувались з проведенням психологічних тренінгів та виховною (культурно-масовою) роботою, зокрема, з вшануванням таких загальнодержавних та професійних свят, як вшанування Всеукраїнського дня пам’яті працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків, святкування Дня державного прапора та ХХVІІ-ої річниці Дня Незалежності України; проводився відбір та залучення курсантів 1-го курсу до підготовки й участі у художній самодіяльності, загальнофакультетських урочистих заходах, присвячених загальнодержавним святам, був організований культпохід на ЗD-сеанс фільму в ТРЦ «Фабрика» тощо.

З метою активізації професійно-морального становлення правоохоронців першокурсників ознайомлено із історією, становленням і традиціями вишу; здійснено тематичний перегляд художніх та документальних фільмів, теленовин тощо.

Досвідчені викладачі на заняттях вчили курсантів дотримуватись норм професійної етики, виконувати вимоги Присяги працівника поліції, положення відомчих статутів і наказів, з гідністю і честю поводити себе на службі та поза нею.

Приємно відзначити, що за цей період курсанти стали більш самостійними та організованими: привчились дотримуватись розпорядку дня, здобули навички самообслуговування у побуті (заправляти ліжка, носити та правильно зберігати формений одяг у закріплених приміщеннях для відпочинку, виконувати обов’язкову ранкову фізичну зарядку), стійко переносили труднощі несення служби, зокрема, й під час такого складного для них виду діяльності як несення служби у внутрішньому добовому наряді. На жаль, три вступники (Мирослава Гресько, Євген Рогацький, Ганна Піталова), які з різних обставин не справилися з виконанням складних для себе підвищених умов навчання у відомчому навчальному закладі, прийняли для себе рішення щодо навчання  в інших цивільних вузах.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAЗа результатами проведення занять, культурно- та спортивно-масової роботи, несення служби, участі курсантів у господарській роботі з благоустрою факультету було підготовлено стінгазету «Фоторепортаж із табірного збору – 2018».

Таким чином, розроблена та реалізована система професійної адаптації зі вчорашніми кандидатами на навчання до ЗВО МВС України дала відчутні результати: курсанти нового набору гідно влилися у ряди правоохоронців, кращі та найактивніші з них за ці короткі два тижні вже проявили себе у навчанні та службовій діяльності, тим самим підтвердивши своє бажання в оволодінні професії правоохоронця, проявили здатність до несення нелегкої поліцейської служби й курсантських буднів. Талантів теж у цьогорічних першокурсників чимало: серед майбутніх фахівців-правників, як з’ясувалось, крім спортсменів, є й творчі особистості, й художники.

З 1 вересня успішно започатковану «фахову естафету» професійного становлення молодих правоохоронців підхопить науково-педагогічний склад інших кафедр навчального закладу. Сподіваємось, що сьогоднішні першокурсники продовжать кращі традиції Херсонського факультету ОДУВС як провідного навчального закладу МВС України у південному регіоні, активно сприятимуть у близькому майбутньому подальшому забезпеченню громадського порядку та публічної безпеки громадян нашої правової держави.

Тож, хай їм щастить на ниві професійного навчання, достойно несуть високе й почесне звання курсанта Херсонського факультету Одеського державного університету внутрішніх справ впродовж всього життя.

 

Вайда Т.С., кандидат педагогічних наук, доцент,

завідувач кафедри спеціальної фізичної та вогневої підготовки Херсонського факультету

Одеського державного університету внутрішніх справ

 

Перейти до вмісту