• Українська
  • English
×

СТАТИ СПРАВЖНІМ ПРАВООХОРОНЦЕМ

Про те, чим живе сьогодні Одеський державний університет внутрішніх справ (ОДУВС), який нещодавно відзначив своє 95-річчя, «Чорноморським новинам» люб’язно погодився розповісти його перший проректор, кандидат юридичних наук, доцент, полковник поліції Сергій АЛБУЛ.

— Багато років в Україні впроваджувалася практика «деполітизації» правоохоронних органів, що насправді означало відсутність патріотично-виховної роботи серед особового складу. Красномовним результатом такої діяльності стало масове порушення присяги і дезертирство цілих районних, міських та обласних відділів МВС у Луганській, Донецькій областях та в Криму на початку 2014 року, їх перехід на бік окупантів. Були й винятки, однак вони лише підтверджували правило. 2 травня 2014-го Одесу захистили від державного перевороту патріотична молодь і небайдужі громадяни, тоді як одна частина міліції стояла пліч-о-пліч із сепаратистами, а інша самоусунулася від виконання обов’язків. Які зроблено висновки?

— Одеський державний університет внутрішніх справ здійснює підготовку поліцейських, завданнями яких є забезпечення охорони прав і свобод людини, протидія злочинності, підтримання публічної безпеки та порядку. Національно-патріотичне виховання майбутніх правоохоронців — невід’ємна складова виховного процесу. Водночас, кожен з них повинен чітко дотримуватися чинного законодавства, згідно з яким поліція забезпечує захист прав та свобод людини незалежно від політичних переконань та партійної належності, а також не має права під час виконання службових повноважень висловлювати особисте ставлення до діяльності політичних партій і використовувати службові повноваження у політичних цілях (ст. 10 Закону України «Про Національну поліцію»).

— Сергію Володимировичу, розкажіть про реформування поліції на прикладі вашого навчального закладу.

— Фахівці МВС розробили концепцію реформування освіти в системі відомства, дія якої поширюється й на Одеський державний університет внутрішніх справ як вищий навчальний заклад із специфічними умовами навчання, що належить до сфери управління МВС. Ця програма передбачає три рівні підготовки. Перший — первинна професійна підготовка у навчально-тренувальних центрах, де базові навички отримуватимуть ті, хто вперше прийнятий на службу: слідчі, експерти-криміналісти, дільничні, командири взводів. Другий — фахівці освітнього рівня «бакалавр» та «магістр». Упродовж третього етапу готуватимуться офіцери вищої керівної ланки, яким викладатиметься публічне адміністрування з урахуванням сучасного менеджменту, практична, психологічна та іміджева діяльність.

У рамках згаданої програми у складі нашого університету вже створено Одеський центр первинної професійної підготовки «Академія поліції», на базі якого здійснюється первинна професійна підготовка поліцейських та підвищення кваліфікації молодшого складу поліції.

— Збудувати повноцінну державу не можливо без ефективних правоохоронних органів. Що робиться в університеті, щоб майбутній офіцер був, насамперед, патріотом своєї держави?

— Звичайно, наше завдання включає в себе не лише навчання і підготовку високопрофесійних юристів та правоохоронців, а й виховання молодих патріотично налаштованих фахівців своєї справи, покликаних самовіддано служити українському народові, які, де б вони не працювали, були справжніми патріотами своєї країни. У цей непростий для України час дуже важливо підтримувати патріотичний дух вихованців університету, бо завдяки такій талановитій та непохитній духом молоді наша Батьківщина зможе вистояти в усіх протистояннях, зберегти територіальну цілісність.

У нашому університеті велика увага приділяється національно-патріотичному вихованню, головна мета якого — набуття курсантами та студентами соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин, формування особистісних рис громадянина Української держави. Слід відзначити, що наш навчальний заклад пройшов славетний шлях — від школи підготовки старших і молодших міліціонерів при Одеській губернській міліції, заснованої в 1922 році, до одного з провідних державних університетів, який нещодавно відзначив свій 95-літній ювілей.

Однією з героїчних сторінок в історії університету стали події періоду Другої світової війни. З її початком всі школи міліції для продовження навчання підлягали евакуації до Середньої Азії, а викладачі та курсанти Одеської школи міліції одноголосно прийняли рішення захищати рідне місто. На жаль, майже всі вони загинули в боях. Героїчні традиції продовжують сучасні захисники Батьківщини, серед яких є і працівники та курсанти ОДУВС, що брали безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, виконували службові (бойові) завдання для збереження цілісності України, відновлення миру та спокою.

— Який відсоток предметів в університеті викладається українською мовою?

— Одеський державний університет внутрішніх справ є вищим навчальним закладом МВС України, тому навчальний процес у нашому виші здійснюється винятково державною мовою. В університеті постійно проводяться заходи, спрямовані на популяризацію української мови в курсантсько-студентському та педагогічному середовищах. Провідні фахівці кафедри українознавства ОДУВС залучають вихованців до різноманітних навчально-виховних та культурно-просвітницьких заходів, а для науково-педагогічного складу влаштовують тренінгові заняття з удосконалення професійного мовлення.

— Чи використовується досвід колег з країн Європейського Союзу? Чи берете участь у спільних проектах?

— Міжнародне співробітництво — серед пріоритетних напрямків державної політики України й невід’ємна частина діяльності ОДУВС. Сьогодні наш університет взаємодіє з академією «Штефан чел Маре» Республіки Молдова, Місією ЄС з надання прикордонної допомоги Молдові та Україні, Міжнародною асоціацією поліцейських академій InterPA, Вищою школою поліції в м. Щитно Республіки Польща, Академією МВС Республіки Білорусь. Тісно також співпрацюємо з Європейським поліцейським коледжем (CEPOL) в рамках Програми обміну поліцейськими. Досить сказати, що лише впродовж останніх місяців представники ОДУВС відвідали Академію МВС Болгарії, Комплекс навчання поліції Вірменії та Іспанію. В ОДУВС під егідою Управління ООН з наркотиків та злочинності (UNODC) для фахівців Національної поліції та інших державних органів України регулярно проводяться тренінги за участю Мирослава Прлевича, сертифікованого тренера з кримінального аналізу (Сербія). Наш університет видає фаховий журнал «Південноукраїнський правничий часопис», до складу редакційної колегії якого входять провідні науковці, зокрема, з Великої Британії, Чехії та Люксембургу.

— Курсант-поліцейський відрізняється від звичайного цивільного студента, дисципліна, форма, служба. Як виглядає його життя поза межами навчального процесу?

— Життя наших вихованців — це не лише серйозний вишкіл та постійне навчання, але й яскраве дозвілля та можливість самовираження. У нас на високому рівні організована виховна робота: курсанти та студенти відвідують театри, музеї, виставки, тематичні зустрічі. Проводяться екскурсії по історичних та культурних місцях Одеси. В університеті функціонують творчі колективи: естрадний, вокальний, танцювальний ансамблі та команда КВК, які беруть активну участь у різних конкурсах та фестивалях, виборюючи призові місця. Так, команда КВК «Курортна зона» стала переможцем і була відзначена Кубком Асоціації команд КВК Одеської області 2016 року. Вокальний ансамбль «Крок до зірок» був визнаний кращим виконавцем пісень українського фольклору в рамках Всеукраїнського телевізійного фестивалю творчої молоді «Доля» в Києві, а в огляді-конкурсі художньої самодіяльності «Студентська весна—2016» посів перше місце в номінації «Вокал (група)».

Значна увага приділяється розвитку фізичної культури та спорту. Сьогодні в університеті є можливість постійно вдосконалювати свою підготовку в різноманітних секціях бойових мистецтв під керівництвом досвідчених тренерів, більшість з яких — майстри спорту. Завдяки цьому ОДУВС щороку поповнюється талановитими курсантами-спортсменами, які ще під час навчання стають чемпіонами України, Європи та світу.

— Сергію Володимировичу, незабаром стартує вступна кампанія. Яким ви хочете бачити майбутнього абітурієнта?

— Наш вищий навчальний заклад — це можливість отримати цікаву, благородну і вкрай затребувану в країні спеціальність, стати усебічно розвиненою та гармонійною особистістю. Це можливість із звичайного школяра стати справжнім правоохоронцем, який охороняє права і свободи людини, честь держави та вірно служить українському народові. Тому серед наших курсантів та студентів ми хочемо бачити цілеспрямованих та охочих до знань молодих людей. Наші викладачі передадуть їм максимум знань та свій багаторічний досвід. Слід зазначити, що в університеті створено потужний педагогічний потенціал вчених, серед яких 27 докторів наук (з них 20 професорів) та 138 кандидатів наук (з яких 71 доцент та 6 старших наукових співробітників). Крім наукових досягнень, більшість працівників ОДУВС має значний досвід роботи в практичних підрозділах — судових та правоохоронних органах, що вкрай важливо для підготовки майбутніх юристів.

 

Розмовляв
Володимир ГЕНИК

Інтерв’ю опубліковано у газеті «Чорноморські новини» від 11.05.2017

http://chornomorka.com/archive/a-9303.html

Перейти до вмісту