• Українська
  • English
×

ІСПАНСЬКИЙ ДОСВІД ЗА ПРОГРАМОЮ CEPOL ЗАВІДУВАЧА КАФЕДРИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ ГАННИ ТЕТЕРЯТНИК

Міжнародне співробітництво є важливою складовою розвитку у сучасному світі. Одеський державний університет внутрішніх справ активно працює у цьому напрямку. Ось уже понад 15 років завдяки старанній роботі Пядишева Володимира Георгійовича, який співпрацює з європейським поліцейським коледжем CEPOL, працівники університету мають можливість брати участь у програмах обміну досвідом.
20161110_164616Минулого тижня (6 – 11 листопада 2016 року) завідувач кафедри кримінального процесу кандидат юридичних наук майор поліції Ганна Тетерятник за програмою обміну досвіду відвідала Королівство Іспанія. Метою візиту було ознайомлення з системою правоохоронних органів Іспанії, особливостями поліцейської освіти, методами та умовами навчання поліцейських, кримінальним процесом Іспанії. Партнером по обміну став старший інспектор Школи Національної поліції м. Авіла Едуардо Ґутіеррес – професіонал своєї справи, яскрава особистість, чудовий педагог.

Візит був насичений зустрічами та відвідуванням різноманітних організацій.

20161110_174159У першу чергу, було відвідане Головне управління Національної поліції Іспанії, що розташоване у м. Мадрид. Відбулося ознайомлення з його структурою та компетенцією підрозділів управління. Національна поліція в Іспанії відрізняється від поліції в Україні, адже цей орган складається із цивільних осіб, які мають спеціальні ранги. Крім Національної поліції до структури правоохоронних органів входить Цивільна Гвардія та Локальна (муніципальна) поліція.

20161110_093753Цікавим став візит до поліцейської дільниці м. Авіла, де відбулась зустріч з керівником поліцейської дільниці Jose Luis Tejedor Gonzalez. Отримано інформацію про структуру дільниці, специфіку роботи з громадянами, роботу різних служб (експертної, чергової частини, відділу, що видає ідентифікаційні картки тощо).

20161110_095034Система поліцейської освіти в Іспанії істотно відрізняється від вітчизняної. Основна особливість полягає у тому, що вищих навчальних закладів у системі МВС немає. Підготовку поліцейських здійснюють у поліцейських школах, які відносяться до цивільних вишів. Разом із викладачами зі школи, лекції проводять доктори з цивільних вишів. У той же час, це не у повній мірі задовольняє потреби спеціальної освіти, адже у поліцейській школі студенти не можуть отримати вищої спеціалізованої освіти. Крім того, у школах відсутні ад’юнктури для поліцейських, а для виконання ліцензійних умов виникає необхідність залучення сторонніх викладачів із цивільних університетів.

20161109_115219Школа Національної поліції у м. Авіла вражає 20161109_160434потужною матеріальною базою: багаточисельні лекційні та конференц-зали, стадіон, басейн, студентське містечко, будівлі для проживання викладачів та багато іншого. Майбутні поліцейські (студенти) – це особи, старші за 19 років. (Як правило, середній вік студентів школи – 26 – 31 рік). Відвідування занять, спілкування з ними та лекторами, говорить про надвисокий рівень мотивації та зацікавленості у якісних результатах навчання. Це і не дивно, адже поліцейські в Іспанії мають гідні зарплати, професія є дуже престижною, а конкурс до вступу дуже високий. Для прикладу, у цьому році на 2600 місць у школі претендували понад 60 тисяч абітурієнтів (!!!). Вступна компанія складається із тестування та випробувань з фізичної підготовки (біг на 1 км, підтягування, полоса перешкод). Щасливчики будуть навчатися один рік на базовому курсі, а якщо вони мають вищу освіту – два роки, за які вони також можуть виконати магістерську роботу у школі.

Майже всю свою історію (31 рік) школа належала до одного із найстаріших університетів Європи у м. Саламанка. Тож під час подорожі відбулося ознайомлення із цим дивовижним навчальним закладом, у якому навчаються студенти з усього світу. Сама Саламанка – це справжнє місто студентів. Історична частина міста – це будівлі університету, багаточисленні корпуси, бібліотеки, кафетерії, де царює по-справжньому молодіжна атмосфера.

1На сьогоднішній день Школа Національної поліції належить до Католицького університету «Свята Тереза де Хесус» м. Авіла.  Lourdes Miguel Saez, координатор Тренінгового центру для правничих юридичних професій, під час екскурсії університетом розповіла про умови навчання, показала навчальні аудиторії, бібліотеку, лабораторії університету.

Впродовж візиту відбулося ретельне ознайомлення з правилами, умовами навчання студентів у Школі Національної поліції Іспанії. Працівником відділу міжнародних зв’язків Ana Martin Manjon було проведено презентацію щодо особливостей структури поліції Іспанії, правил відбору у поліцію, специфіки навчання, методичного, кадрового, наукового забезпечення освітнього процесу.

20161108_10540420161108_121313Під час спілкування із начальником відділу міжнародних зв’язків школи Jose Montes Fresneda були обговорені шляхи подальшого співробітництва школи та Одеського державного університету внутрішніх справ. Пан Хосе висловив щире бажання продовжити співпрацю з університетом. Ганною Тетерятник було запропоновано розробку та узгодження проекту договору між навчальними закладами.

Цікавинкою стало проведення Ганною лекції англійською мовою для іспанських студентів за темою: «Система поліцейської освіти в Україні. Окремі особливості кримінальної процесуальної діяльності в Україні». Після лекції відбулось обговорення актуальних для майбутніх поліцейських питань.

Обмін досвідом став цікавим та корисним для обох сторін. У перспективі – продовження співпраці зі Школою Національної поліції Іспанії у м. Авіла, розробка проекту угоди між навчальними закладами, реалізація каскадного плану, підготовка спільної наукової статті Ганни Тетерятник та Едуардо Гутіерреса, залучення іспанських колег до навчальних проектів, запрошення на наукові заходи в університеті.

 

Кафедра кримінального процесу ОДУВС

Перейти до вмісту