• Українська
  • English
×

“Перший на місці події”

В Одеському державному університеті внутрішніх справ інструкторами КУ Одеського обласного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф розпочато курс з надання домедичної допомоги осіб, які не мають медичної освіти, в рамках програми “Перший на місці події” серед представників науково-педагогічного складу кафедри тактико-спеціальної та вогневої підготовки, а також кафедри спеціальної фізичної підготовки.

????????????????????????????????????Термін «перший на місці події» означає перших осіб, що прибули на місце події як індивідуально, так і в складі груп до появи професійних медичних працівників. Перший на місці події — це людина, що виконує базові маніпуляції для порятунку життя постраждалого з використанням мінімального набору обладнання або за його повної відсутності.

Головне завдання першого на місці події — розпочати процес надання невідкладної медичної допомоги тим, хто цього потребує.

Курс передбачає розгляд базових понять про будову тіла людини і роботу органів та систем, а також навчання основних принципів і навичок, необхідних для оцінки стану постраждалого і надання домедичної допомоги в екстремальних умовах до прибуття бригади екстреної медичної допомоги.

Курс триває 48 годин. Практична частина відбувається у групах, які складаються з одного інструктора і не більше ніж восьми слухачів.

Складовими частинами курсу є:

????????????????????????????????????1) лекційна частина;

2) практичні відпрацювання;

3) тестовий іспит;

4) іспит на володіння практичними навичками.

Навчальна програма має комплексний підхід та оновлюється відповідно до протоколів надання домедичної допомоги. Під час проведення практичних занять інструктор повинен враховувати особливості професійних обов’язків слухачів і відповідно до цього формувати практичні завдання.

????????????????????????????????????Після завершення програми кожен слухач повинен засвоїти:

1) медико-правові та етичні аспекти надання домедичної допомоги;

2) як надавати домедичну допомогу, щоб виявити фактори, які загрожують життю, та усунути або зменшити їх негативний вплив на організм людини;

3) як оцінювати стан постраждалого, здійснювати первинний і вторинний його огляд, ґрунтуючись на принципах анатомії, фізіології, патофізіології та особливостях вікового розвитку людини;

????????????????????????????????????4) як здійснювати серцево-легеневу реанімацію (СЛР), виконувати основи підтримки життєдіяльності;

5) як надавати допомогу постраждалим з невідкладними медичними станами або станами, що викликані факторами навколишнього середовища, як-от: загальне переохолодження, обмороження, перегрівання, опіки;

6) як надавати домедичну допомогу постраждалим з тупими травмами, проникаючими пораненнями, пошкодженнями опорно-рухового апарату;

????????????????????????????????????7) як вживати невідкладних заходів для зупинки кровотечі, накладати пов’язки;

8) як працювати з базовим медичним обладнанням, застосовувати підручні засоби;

9) принципи іммобілізації та евакуації постраждалих з транспортних засобів, запобігати пошкодженням хребта, особливо його шийного відділу.

Слід зазначити, що успішне проходження курсу можливе тільки при відвідуванні всіх лекційних і практичних занять, наданні не менш як 70 % відсотків правильних відповідей на теоретичному тестуванні і під час практичного відпрацювання, згідно з переліком практичних навичок.

Неуспішне проходження курсу означає, що слухача слід повторно екзаменувати.

Після закінчення курсу та успішного складання теоретичних і практичних тестів кожен учасник отримує сертифікат, термін дії якого відповідає вимогам законодавства.

Як зазначив завідувач кафедри тактико-спеціальної та вогневої підготовки полковник поліції Володимир Дулгер: «Набутий науково-педагогічними працівниками практичний досвід з курсу «Перший на місці події» буде передано курсантам та студентам вишу, аби вони отримали якомога більше знань під час навчання».